ДЕРЕВО ВПАЛО НА АВТО! ХТО МАЄ КОМПЕНСУВАТИ ЗБИТКИ?
Що треба робити? Куди бігти? Кому кричати?
Найперше – треба зібрати достатньо доказів щодо того, коли і за яких обставин була завдана шкода. Найпростіший крок – фіксувати всі обставини на фото або відео. На них має бути видно, де саме сталася подія і що цьому передувало. Також при падінні дерев чи гілок, травмуванні людей тощо негайно інформуйте Службу порятунку, поліцію та швидку допомогу (якщо є постраждалі) за номерами 101, 102, 103.
Важливо пам’ятати! Що у разі, якщо дерево впало на автомобіль, який рухався, то це кваліфікуватиметься, як Дорожньо-транспортна пригода (ДТП). Зауважте, що ДТП – це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або травмовані люди чи завдані матеріальні збитки, відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".
Зауважте, що якщо було офіційне попередження про шторм та припаркований автомобіль пошкоджений внаслідок негоди, відшкодувань від органів місцевого самоврядування не варто очікувати. В будь-якому випадку подію треба зафіксувати. Якщо ж дерево впало на припаркований автомобіль, необхідно також викликати поліцію.
Працівники поліції складають протокол та акт огляду, де зазначено:
-опис пошкоджень;
-кількість прихованих пошкоджень;
-фото-/відеопідтвердження.
У такому випадку працівники поліції мають право скласти ряд документів:
1) протокол про адміністративне правопорушення;
2) акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі;
3) постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі;
4) схему місця ДТП.
Протокол складається відносно посадової особи, яка відповідає за утримання вищевказаного зеленого насадження. Після цього протокол направляється до суду, який вирішує, чи притягнути цю особу до відповідальності. За наслідками розгляду протоколу суд виносить постанову. Навіть якщо посадова особа не буде притягнута до адміністративної відповідальності, це не означає, що ви не зможете вимагати та отримати матеріальне відшкодування. Ви все одно маєте право на отримання компенсації, якщо доведете, що підприємство, яке зобов’язане утримувати зелені насадження, неналежним чином виконувало свої обов’язки.
Після телефонного повідомлення в поліцію потрібно повідомити органи місцевого самоврядування.
Встановлюємо відповідальну особу. Для того щоб встановити того, хто відповідатиме за заподіяну шкоду, потрібно з’ясувати, чи відноситься дерево, яке впало, до об’єкта благоустрою. Якщо так, то до якого саме і хто за нього відповідає.
Для встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані падінням дерева збитки, потрібно встановити, на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження (дерева). З цією метою слід написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (можна прикласти фото).
АО "Адвокатське Бюро "ЮРГАЗЕНЕРГО"
Адреса: м. Харків, площа Конституції 26, 1-й поверх
тел.: (057) 728-28-00, (050) 082-07-44, (067) 718-04-01
(099) 981-91-81, (067) 753-50-70