ПРО ПОДАТКОВІ ПЕРЕВІРКИ У 2021 РОЦІ

Із запровадженням карантину законодавець відповідним чином врегулював й питання проведення податкових перевірок. Вимогами п. 52-2 підрозділу ХХ «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, оголошеного Кабінетом Міністрів України, було встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок.
Виключенням стали фактичні перевірки платників щодо обігу підакцизних груп товарів та документальні позапланові перевірки, які проводяться на звернення платника податків, під час реорганізації чи припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця; у разі порушення провадження у справі про визнання банкрутом платника податків, якщо подано заяву про зняття з обліку та у випадку перевірки достовірності визначеного на відшкодування суми податку на додану вартість.
Але, напевно, усвідомлюючи, що карантин не буде таким тимчасовим, як це здавалося навесні, вже починаючи з вересня-місяця Кабінет Міністрів України та окремі депутатські групи (зокрема й провладні) у Верховній Раді ініціюють відновлення податкових перевірок із звичними для платників податків підставами та порядком їх проведення.
Законопроект, який був поданий Кабінетом Міністрів (№ 4101 від 15.09.2020 року) так само як і альтернативний законопроект, поданий народними депутатами Гетманцевим Д.О., Совою О.Г., Ковальчуком О.В. та Аллахвердієвою І.В. (№ 4101-3 від 01.10.2020 року), передбачають внесення змін до вказаної вище норми Податкового кодексу та скасування мораторію днем набрання чинності відповідним законом. А законопроект від 03.09.2020 року за № 4045, ініціатором якого є народний депутат Васильєв І.С., виключає з переліку платників, на яких розповсюджується дія мораторію, великих платників податків.
Депутатська більшість, розуміючи, що поновлення перевірок органами ДПС України загострить і без того вкрай складні відносини з бізнесом та усвідомлюючи, що січневий локдаун тільки додасть напруги, пригальмувала ініціативи Кабінету Міністрів, але, вочевидь, що карантин вже не є утворюючим фактором у фіскальній політиці уряду й платникам податків, напевно вже у 2021 році, слід чекати на повернення документальних та фактичних податкових перевірок.
Податківці ж вже сьогодні готуються до контрольно — перевірочної роботи та, ігноруючи карантин, узагальнюють і систематизують інформацію, звертаючись із запитами до суб’єктів господарювання. Непоодинокі випадки, коли клієнт нашого об’єднання, отримуючи запит від податкового органу із вимогою надати інформацію та копії документів, вважає, що звернення такої поважної державної інституції, напевно, є відповідним чином унормованим та аж ніяк не може суперечити приписам закону. Такий підхід є помилковим, — податкова служби перш за все є фіскальним органом, а вибудувана модель взаємовідносин з платниками податків діалектично обумовлена конфліктом інтересів. Надавши відповідь, не порадившись з юристом, гарантовано слід чекати на неприємні несподіванки від фіскалів.
Слід зазначити, що за п. 52-8 цього ж підрозділу розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу на період карантину, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 73 та 78 кодексу щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів (крім запитів щодо законності декларування заявленого до відшкодування податку на додану вартість), а тому традиційне посилання у запиті на строк «15 робочих днів з дня наступного за днем отримання запиту» є таким, що прямо суперечить закону.
Ми не радимо нашим клієнтам самостійно вирішувати питання про надання на адресу податкових органів інформації та її документального підтвердження — у будь – якому випадку порада юриста не буде зайвою.
Наші адвокати, маючи великий досвід у податкових спорах, допоможуть Вам нормативно обґрунтувати свою позицію з посиланням на відповідну судову практику й довести у суді протиправність висновків представників фіскальної служби.
АО "АДВОКАТСЬКЕ БЮРО ""ЮРГАЗЕНЕРГО"
АДРЕСА: м. Харків, пл. Конституції 26, 1 поверх
Тел.: (050) 082-07-44, (067) 718-04-01