ВІДТЕРМІНОВАНО ОБОВ`ЯЗКОВІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ РРО ПЛАТНИКАМ ЄДИНОГО ПОДАТКУ
Питання використання РРО платниками єдиного податку є чи не найболючішим з усіх, що пов’язані з останніми новаціями нової влади. Більшість господарюючих суб’єктів була обурена тим, що про надбання більш ніж двадцятирічної давнини у сфері лібералізації здійснення підприємницької діяльності, які завжди були певним маркером свободи малого бізнесу в України, можна забути. Пунктом 61 підрозділу ХХ «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України передбачалося, що реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не будуть застосовуватися платниками єдиного податку другої — четвертої груп (фізичними особами — підприємцями) лише до 1 січня 2021 року.
З 1 січня 2021 року до 1 квітня 2021 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій мали б не застосовуватися вказаними платниками єдиного податку, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.
У разі ж перевищення платником єдиного податку другої — четвертої груп (фізичною особою — підприємцем) в календарному році обсягу доходу 1000000 гривень, застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим.
Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.
Але, напевно відчувши спротив проти таких революційних змін, зазначені вище положення Податкового кодексу було відкориговано й змінами, які було внесено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» від 01.12.2020 року № 1017-ІХ, що набирають чинності з 1 січня 2021 року, законодавець відтермінував ще на рік обов’язковість застосування РРО для переважної більшості платників єдиного податку, збільшивши також і граничну суму обсягу їх річного доходу (до 1 200 000 грн.).
Виключенням стали наступні види діяльності (з істотними ризиками ухилення від оподаткування):
— реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
— реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
— реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Платники податків, які здійснюють свою діяльність у зазначених вище сферах, незалежно від обсягу річного доходу мають застосовувати РРО вже з 1 січня 2021 року.
Нагадаємо, що відповідно до приписів п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (з урахуванням змін, які передбачені вказаним вище Законом України від 01.12.2020 року № 1017-ІХ) за його порушення до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції, зокрема, у таких розмірах:
— у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання:
100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше;
150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.
Тимчасово, до 01.01.2022 року фінансові санкції застосовуються в таких розмірах:
— 10 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за порушення, вчинене вперше;
— 50 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) — за кожне наступне вчинене порушення.
Наші адвокати, маючи великий досвід у податкових спорах й, зокрема, щодо застосування РРО, допоможуть Вам, послідовно та системно вибудувавши ефективну правову позицію з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням, довести безпідставність висновків контролюючих органів.
АО "АДВОКАТСЬКЕ БЮРО ""ЮРГАЗЕНЕРГО"
АДРЕСА: м. Харків, пл. Конституції 26, 1 поверх
Тел.: (050) 082-07-44, (067) 718-04-01