ГАЛАСЛИВІ СУСІДИ. ЩО РОБИТИ? ПРО ШУМ У ЗАКОНОДАВСТВІ...
Мабуть кожен з нас, хоч раз в житті, але стикався у сутичках із сусідами, надмірно гучною музикою, галасливістю, ремонтом та т.і. Декому щастить із сусідами та вони реагують на прохання, але декому доводиться застосовувати більш радикальні, дійові заходи…
ПРО ШУМ У ЗАКОНОДАВСТВІ
Кожному державою гарантується право на тишу та відповідний захист від надмірного шуму та вібрацій, що подекуди можуть нанести значну шкоду здоров’ю. Відтак, в нічний час (з 22.00 до 8.00) забороняється співати, кричати, вмикати музику чи здійснювати іншу діяльність в житлових приміщеннях, у дворах жилих районів, в парках та інших громадських місцях, що спричиняє надмірний шум та може заважати оточуючим.
З 21.00 до 8.00 у робочі дні та в будь-який час протягом вихідного чи святкового дня заборонено проводити ремонт, якщо це окремо не узгоджено з сусідами.
В закладах торгівлі, культури та громадського харчування, при проведенні концертів, святкових та інших заходів гучна музика дозволяється з 9:00 до 23:00 або з 9:00 до 19:00 всередині житлового будинку.
Державою визначений перелік заборон задля збереження тиші (окрім випадків, коли причиною шуму є узгоджений мітинг чи святкування, проведення оперативної роботи з попередження злочинів, аварійні роботи чи надання невідкладної допомоги). Але не завжди можна оцінити рівень шуму та визначити, чи однаково не заважає він всім оточуючим. Для цього сформульовано загальні норми допустимої гучності.
ЗГІДНО САНІТАРНИХ НОРМ ДОПУСТИМОГО ШУМУ МАКСИМАЛЬНИЙ РІВЕНЬ ШУМУ:
— вдень не повинен перевищувати 55 дБ, а вночі 45 дБ в квартирах та житлових домах, пансіонатах, інтернатах та спальнях садочків; для готелів та гуртожитків норми дещо вищі – до 50 та 60 дБ відповідно;
— на прилеглих до житлових будинків територіях вдень – до 70 дБ, а вночі – до 60 дБ;
— на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для престарілих та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних закладів, шкіл та ін. навчальних закладів – до 60 дБ;
— у залах кафе та ресторанів рівень не повинен перевищувати 70 дБ, а в торгівельних залах чи в аеропорту чи на вокзалі в пасажирських залах – 75 дБ.
Детальніше про нормативи у різних приміщеннях та поза будівлями можна дізнатися з Санітарних норм допустимого шуму.
Приблизні показники рівня шуму для співвіднесення, чи така гучність є приводом для звернення: якщо повна тиша буде 0, то шепіт відповідатиме приблизно 10 дБ, звичайна розмова – 35-40 дБ, а гучна – до 50-60 дБ, шум дороги з помірним рухом – близько 60 дБ, шум метро при проїзді потяга – близько 100 дБ. З’ясувати чи не перевищено норми допустимого шуму можна перевіривши рівень шуму за допомогою приладу (шумоміру), але за сучасних умов можна також використати відповідний додаток у смартфоні.
Для подальшого вирішення цього питання, необхідно звернутись до поліції (зателефонувати 102 для припинення порушення тиші, якщо приміром ведуться ремонтні роботи в нічний час) чи до Держпродспоживслужби (коли самостійно виміряти рівень шуму нема можливості і ніяк не зупинити порушення, наприклад, коли сусідній кондиціонер надто сильно шумить чи коли невідомо, чи має організація право на проведення діяльності з таким рівнем шуму тощо).
АО "Адвокатське Бюро "ЮРГАЗЕНЕРГО"
Адреса: м. Харків, площа Конституції 26, 1-й поверх
Телефоны: (057) 728-28-00, (067) 718-04-01, (050) 082-07-44
(099) 981-91-81, (067) 753-50-70