Вилучення майна у цивільного населення в період воєнного стану
Роз’яснення щодо правових підстав примусового вилучення приватного майна з боку військовослужбовців.
Адвокати Адвокатського об'єднання "АБ "Юргазенерго" досі перебувають у м.Харкові.
Деякі з нас втратили житло, у деяких житло пошкоджене та потребує ремонту, але ми продовжуємо триматися, вірити в перемогу, бути корисними!
Ми надаємо безоплатні правові консультації громадянам та юридичним особам з приводу правильної фіксації пошкоджень майна внаслідок війни, вирішення питань повідомлення про страхові випадки та підготовки необхідних документів, з приводу військових злочинів, питань мобілізації та її відстрочення шляхом бронювання за підприємствами, рекомендації для бізнеса щодо оформлення простою підприємства або переведення їх на дистанційну роботу, консультації щодо врегулювааня договірних відносин на підставі форс-можору, щодо надання співробітникам благодійної длопомоги, щодо правових особливостей волонтерської діяльності та надання-отримання гуманітарної допомоги, з питань благодійності, та з інших питань. (+380677180401 Сергій Володимирович)
Крім того, наші адвокати приймають активну участь у діяльності громадського обьєднання СНІО Україна щодо надання волонтерської допомоги громадянам, що залишилися у м.Харкові, державним установам, військовим, територіальній обороні, що забезпечують оборону нашого міста-герою Харків… Ми забезпечуємо громадян ліками, продуктами харчування, засобами гігєни, надаємо допомогу з ліквідації наслідків надзвичаних ситуацій при пошкодженні квартир, домівок, здійснюємо допомогу по евакуації населення, та іншу волонтерську діяльність.
Для підтримки та забезпечення подальшої можливості допомагати, необхідні кошти для придбання пального, ліків, продуктів харчування, підтримки адвокатів. БУДЕМО ВДЯЧНІ за будь-яке сприяння!
Адвокатське об’єднання «АБ «Юргазенерго»,
код ЄДРПОУ 36989137
рр № UA053003460000026009093265701,
АТ «Альфа-Банк»,
або карта Приватбанка: 5168745604262573; Монобанк: 4441114460345844
Разом витримаємо, переможимо!!!
Аналіз останніх питань на консультацію, виявив актуальніше на даний час питання, що потребує розьясненню.
Вже є непоодинкі випадки мородерства, зокрема і особами, що мають зброю. Деякі вимагають у волонтерів віддавати те, що вони везуть, незважаючи, що це цільова гуманітарна допомога та її вилучення повинно бути законним.
Згідно п. 4 ч.1 ст.8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» — В Україні, де введено воєнний стан, військове командування та військовослужбовці, в тому числі територіальної оборони можуть запроваджувати такі заходи правового режиму воєнного стану: примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.
Окрім того, Порядок примусового відчуження та вилучення майна в умовах військового стану регулюється Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» та Порядком розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998.
Під час воєнного стану передбачена можливість:
Примусового відчуження майна з попереднім повним відшкодуванням його вартості або з наступним повним відшкодуванням його вартості;
Вилучення майна державних підприємств без відшкодування вартості такого майна.
Рішення про примусове відчуження або вилучення майна під час воєнного стану приймається:
військовим командуванням, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради,
військовим командуванням у місцевостях, де ведуться бойові дії.
Про примусове відчуження або вилучення майна складається акт, за формою встановленою постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2012 р. № 998.
В акті має бути зазначено:
Назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення;
відомості про власника (власників) майна:
відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності);
опис майна, достатній для його ідентифікації. Для нерухомого майна – відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) – відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані;
сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна);
У разі примусового відчуження майна до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження. Оцінка майна, яка проводиться у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі неможливості залучити до оцінки майна суб’єктів оціночної діяльності – суб’єктів господарювання така оцінка проводиться суб’єктами оціночної діяльності – органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна. У разі відмови або відсутності власника майна зазначені органи мають право проводити таку оцінку самостійно.
Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення, і скріплюється печатками військового командування та/або зазначених органів.
Право державної власності на майно виникає з дати підписання акта.
У разі відсутності особи, у якої відчужується або вилучається майно, або її законного представника під час складання акта про примусове відчуження або вилучення майна такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове відчуження або вилучення майна. Примірник акта та документ, що містить висновок про вартість майна, вручаються під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику.
Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану здійснюється:
з попереднім повним відшкодуванням його вартості військовим командуванням чи органом, що прийняв рішення про таке відчуження, за рахунок коштів державного бюджету до підписання акта.
з наступним повним відшкодуванням його вартості здійснюється протягом п’яти наступних бюджетних періодів, правового режиму надзвичайного стану – протягом одного наступного бюджетного періоду після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, якщо вказані заходи не документуються та відсутні відповідні документи встановленого зразка про вилучення майна, то такі дії військовослужбовців та осіб територіальної оборони є незаконними та підпадають під кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 433 Кримінального кодексу України (Насильство над населенням у районі воєнних дій) -
1. Насильство, протизаконне знищення майна, а також протизаконне відібрання майна під приводом воєнної необхідності, вчинювані щодо населення в районі воєнних дій, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
2. Розбій, вчинюваний щодо населення в районі воєнних дій, -
карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років.