Призупинення дії трудового договору під час війни - зручна можливість зберегти робоче місце та зарплату.
Адвокати Адвокатського об'єднання "АБ "Юргазенерго" досі перебувають у м.Харкові.
Деякі з нас втратили житло, у деяких житло пошкоджене та потребує ремонту, але ми продовжуємо триматися, вірити в перемогу, бути корисними!
Ми надаємо безоплатні правові консультації громадянам та юридичним особам з приводу правильної фіксації пошкоджень майна внаслідок війни, вирішення питань повідомлення про страхові випадки та підготовки необхідних документів, з приводу військових злочинів, питань мобілізації та її відстрочення шляхом бронювання за підприємствами, рекомендації для бізнеса щодо оформлення простою підприємства або переведення їх на дистанційну роботу, врегулювання трудових відносин, консультації щодо врегулювааня договірних відносин на підставі форс-можору, щодо надання співробітникам благодійної длопомоги, щодо правових особливостей волонтерської діяльності та надання-отримання гуманітарної допомоги, з питань благодійності, та з інших питань. (+380677180401 Сергій Володимирович)
Крім того, наші адвокати приймають активну участь у діяльності Благодійного фонду "Спілка волонтерів Харкова" та громадського об'єднання Спілка НІО України щодо надання волонтерської допомоги громадянам, що залишилися у м.Харкові та потребують допомоги, державним установам, військовим, територіальній обороні, що забезпечують оборону нашого міста-герою Харків… Ми забезпечуємо громадян ліками, продуктами харчування, засобами гігєни, надаємо допомогу з ліквідації наслідків надзвичаних ситуацій при пошкодженні квартир, домівок, здійснюємо допомогу по евакуації населення, та іншу волонтерську діяльність.
Як зберегти робоче місце та зарплату через війну?
Якщо не можливо виконувати роботу через війну працівник звільняється від обов’язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов’язку забезпечувати умови праці, необхідні для її виконання та сплачувати ЄСВ.
Під час війни в Україні може бути застосована нова кадрова процедура – призупинення трудових відносин. Вказана норма регулюється новим Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.
Цей Закон визначає особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Призупинення дії трудового договору не припиняє трудових відносин, тобто це не є звільнення.
Так, відповідно до статті 13 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.
Для правильного розуміння норм ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», 23.03.2022 Міністерство економіки України надало коментар до вказаного Закону.
Міністерство економіки України зауважує, що у зв’язку з призупиненням дії трудового договору працівник звільняється від обов’язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов’язку забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи.
Головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а також виконання інших обов’язків, передбачених трудовим договором.
Ініціатором призупинення трудового договору можуть бути як роботодавець, так і працівник.
Водночас з метою усунення правової невизначеності, Міністерство економіки України рекомендує сторонам повідомляти один одного про призупинення трудового договору письмово або в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій.
Оскільки призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а також виконання інших обов’язків, передбачених трудовим договором, Міністерство економіки України вважає, що при призупиненні трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення та фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі буде покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України.
Щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ): оскільки під час призупинення трудового договору виплата заробітної плати роботодавцем не буде здійснюватися, то відсутня база нарахування ЄСВ, а відповідно ЄСВ не сплачується.
При цьому Міністерство економіки України вважає, що роботодавець також повинен фіксувати розмір ЄСВ, який підлягав би виплаті із сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які б виплачувалися працівникові, якщо такого призупинення трудового договору не було б.
Роботодавець не виплачує працівникові зарплати під час призупинення, але бухгалтер має фіксувати суму зарплати, яку працівник не отримав за час, коли трудові відносини призупинили, а також суми ЄСВ, який мав би сплатити роботодавець. Працівник отримає кошти за час призупинення після закінчення дії воєнного стану. Верховна Рада України поклала на державу, що здійснює військову агресію проти України, обов’язок відшкодувати в повному обсязі зарплату, гарантійні та компенсаційні виплати працівникам за час призупинення дії трудового договору. Очевидно, згодом затвердять документ, що регламентуватиме цю процедуру.
Таким чином, призупинення — гідна альтернатива відпустці без збереження зарплати, адже за час призупинення працівник отримає кошти після перемоги України, а в разі відпустки за власний рахунок не отримає нічого.
У разі виникнення питань з приводу розьяснень та правових консультацій щодо ведення бізнесу під час війни звертайтеся за телефоном +380677180401-telegram (Сергій Володимирович) або через електронну пошту urgazenergo.in.ua@gmail.com