ВИДОБУТОК ПІСКУ НА ВЛАСНІЙ ЗЕМЕЛЬНІЙ ДІЛЯНЦІ. ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО ДОЗВОЛУ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ
Питання на консультацію: як законно добувати з метою реалізації пісок, що знайдений на власній земельній ділянці, яка отримана у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, щоб уникнути кримінального переслідування за статтею 240 Кримінального кодексу України (Порушення правил охорони або використання надр)?
По-перше, для здійснення продажу піску необхідно зареєструвати суб’єкт підприємницької діяльності: фізична-особа підприємець або товариство.
Для розуміння правових підстав використання надр необхідно враховувати наступне.
Корисні копалини місцевого значення — вапняк, гіпс, гажа, сапропель, крейда, пісок, суглинок, супісок, інші корисні копалини, що не включені до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення».
Відповідно до ст. 1 Кодексу України про надра – надра — це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.
Згідно ст. 6 Кодексу України про надра – корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення. Віднесення корисних копалин до корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Кодексу України про надра – користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 14 Кодексу України про надра – надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
Відповідно до ст. 15 Кодексу України про надра – надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції — з дня, зазначеного в такій угоді.
Згідно ст. 23 Кодексу України про надра: право землевласників і землекористувачів на видобування корисних копалин місцевого значення, торфу, підземних вод (крім мінеральних) та користування надрами для інших цілей встановлено наступне:
Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з застосуванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими радами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Відповідно до ст. 28 Кодексу України про надра – користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу (статтю 29 виключено на підставі Закону № 2756-VI від 02.12.2010). Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
За видачу спеціальних дозволів на користування надрами справляється відповідний збір. Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України. Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин відповідно до угоди про розподіл продукції справляється відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції».
Спеціальний дозвіл на користування надрами – це документ, який дає право надрокористувачу проводити вивчення надр, здійснювати дослідно-промислову розробку та видобування корисних копалин. Надається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на всі види корисних копалин.
Відповідно до п. 2 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 – дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком. На кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.
Згідно п. 4 вказаного Порядку – дозвіл на видобування корисних копалин (промислову розробку їх родовищ) надається після проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин в установленому порядку чи апробації прогнозних (перспективних) ресурсів корисних копалин ДКЗ за умови подальшого затвердження нею таких запасів на підставі спеціального дозволу на користування надрами. Надрокористувач, якому надано дозвіл на видобування корисних копалин, проводить дорозвідку (довивчення) родовища у межах наданої йому ділянки надр.
Відповідно до п. 8 вказаного Порядку — без проведення аукціону дозвіл надається у разі:
1) видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку, та подав документи на
отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів; геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення.
Згідно п. 25 вказаного Порядку – облік наданих дозволів та заяв ведеться державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» в установленому Держгеонадрами порядку.
Відповідно до Додатку № 1 вказаного Порядку встановлено перелік документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, а саме для видобування корисних копалин:
— копія паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи — підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті, замість зазначеного реєстраційного номера подають копію паспорта із серією, номером та відміткою);
— пояснювальна записка з характеристикою об’єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтуванням необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства;
— копії протоколів, завірені заявником, Державної комісії України по запасах корисних копалин комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів;
— каталог географічних координат кутових точок ділянки надр (похибка — менш як 1 секунда) із зазначенням її площі;
— оглядова карта (масштаб не менш як 1:200000);
— ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка — менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат;
— план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, межами земельного та гірничого відводів (за наявності), контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр, а також з лініями геологічних розрізів;
— характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками.
До зазначених документів додаються:
— завірена заявником копія висновку з оцінки впливу на довкілля
відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;
— для підприємств, які розпочинають розробку родовища, — програма робіт із введення родовища в експлуатацію із зазначенням окремих етапів та строку їх проведення, джерел фінансування до досягнення підприємством проектної потужності;
— у разі продовження строку дії дозволу — завірена заявником копія висновку з оцінки впливу на довкілля відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Етапи робіт для отримання спеціального дозволу на користування надрами:
1. Розробка пакету документів до Держгеонадра на отримання спеціального дозволу на користування надрами.
2. Підписання та подання пакету документів до Держгеонадра.
3. Погодження Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.
4. Погодження обласними радами — на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Погодження відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами — на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення.
5. Рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, після отримання всіх погоджень (винесення документів на комісію).
6. Публікація Наказу та отримання листа з рішенням комісії.
7. Розрахунок вартості спеціального дозволу на користування надрами з ДНВП «Геоінформ України».
8. Купівля геологічної інформації (у разі необхідності).
9. Розробка та підписання Угоди на користування надрами (за необхідних умов).
10. Отримання спеціального дозволу на користування надрами.
Отже, особи, які на законних підставах володіють або користуються земельними ділянками мають право без спеціальних дозволів видобувати корисні копалини місцевого значення загальною глибиною розробки до двох метрів, в інших випадках необхідно отримання спеціального дозволу на користування надрами (відповідно до «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 та Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»).
Нормативна база, яка використана для відповіді на питання:
Кодекс України про надра;
Постанова Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення»;
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами»;
Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».