ВИРІШИЛИ ПОБУДУВАТИ ВЛАСНИЙ БУДИНОК ? РОЗ’ЯСНЮЄМО, З ЧОГО ПОЧАТИ, ЯК ЗАКОННО ОТРИМАТИ ДОЗВІЛЬНУ ДОКУМЕНТАЦІЮ І ВВЕСТИ БУДИНОК В ЕКСПЛУАТАЦІЮ.
Розглянемо процедуру побудови житлових, садових, дачних будинків (площею до 300 кв.м і не вище 2 поверхів).
До будівництва будинку можна приступати після того як обрано земельну ділянку, проведені вишукувальні роботи та отримані документи на землю.
Підставою для початку організації будівельного процесу є отримання дозвільної документації.
Дозвільний документ (дозвіл або декларація) залежить від категорії складності архітектурного об'єкта, яка визначається виходячи з певних умов.
Спрощена процедура відноситься до будівель 1, 2 і 3 категорії складності (в дану категорію входять індивідуальні житлові будинки площею не більше 300 кв.м.)
Основні етапи процедури:
- Проведення топознімання М 1: 500 (ліцензована організація).
- Розробка проекту (проектна організація).
- Оформлення будівельного паспорта (Департамент містобудування та архітектури).
- Отримання технічних умов (електрика, водопостачання, каналізація та ін.).
- Отримання повідомлення про початок робіт або декларації (ДАБІ).
Перелік необхідних документів:
- заява;
- ідентифікаційні документи заявника;
- документи, що підтверджують майнові права;
- проект будівництва;
- декларація про початок виконання будівельних робіт — 2 примірника.
При подачі повного комплекту документів і правильно заповненої декларації інспекція надає позитивну відповідь і видає заявнику зареєстровану декларацію протягом 10 днів.
Після того як замовник отримав документ — дозвіл або декларацію, він протягом тижня (7 днів) зобов'язаний письмово проінформувати місцеву держадміністрацію, орган місцевого самоврядування та держоргани у сфері пожежної та техногенної безпеки, про початок виконання будівельних робіт.
Якщо почати будівництво без оформлення дозволу або декларації:
- об'єкт вважається незаконно зведеним;
- не можна отримати право власності;
- будівництво може бути зупинене;
- споруда може підлягати знесенню;
- на суб'єкт може бути накладена адміністративна відповідальність.
Згідно з Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (постанова КМУ від 13.04.2011 №461) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об’єкта до експлуатації.
Документи необхідні для введення об’єкту в експлуатацію:
- Технічний паспорт БТІ.
- Зареєстроване ДАБІ повідомлення про початок виконання будівельних робіт або відповідний реєстраційний номер (номери), а також документи, які підтверджують дату подання такого повідомлення (повідомлень).
- Документи на земельну ділянку.
- Паспорт та номер облікової картки платника податків.
Замовити технічний паспорт можна в будь-якому БТІ — як в комунальному, так і в приватному.
Декларація про готовність об’єкта до експлуатації подається до відповідного Центру надання адміністративних послуг або через Електронний кабінет забудовника.
Якщо декларацію оформлено без порушення установлених вимог, орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
Про реєстрацію декларації можна дізнатися на офіційному веб-сайті ДАБІ України у розділі Реєстр дозвільних документів або в Telegram-бот DabiBot.
Реєстраційний номер декларації є підтвердженням того, що об’єкт введено в експлуатацію, і це дає можливість особі звернутися за реєстрацією права власності на такий об’єкт (за наявності адреси).
АО "Адвокатське Бюро "ЮРГАЗЕНЕРГО"
Адреса: м. Харків, площа Конституції 26, 1-й поверх
тел.: (099) 983-05-25, (097) 266-79-06
(099) 981-91-81, (067) 753-50-70